Sport
2016-04-20

"Czyż nie wiecie, że gdy zawodnicy biegną na stadionie, wszyscy wprawdzie biegną, lecz jeden tylko otrzymuje nagrodę? Przeto tak biegnijcie, abyście ją otrzymali (1 Kor 9, 24).

Sport w wielkim stopniu wpisuje się w funkcjonowanie i rozwój wewnętrzny człowieka. Odgrywa dużą rolę i jest narzędziem, dzięki któremu człowiek jest w stanie przełamywać samego siebie, pokonywać własne słabości.

W naszym seminarium sport również odgrywa wielkie znaczenie. Dzięki pojedynkom na piłkarskim parkiecie czy też zielonej trawie poznajemy samych siebie i zacieśniamy więzi pomiędzy nami. Dzięki sportowej rywalizacji (czasem, nie bez wybuchów emocji...), możemy jeszcze mocniej docenić to, iż Pan Bóg obdarzył nas fizycznością, której równomierny rozwój w olbrzymim stopniu pokrywa się również z naszą sferą duchową. Podpisujemy się pod znanym przysłowiem: mens sana in corpore sano (w zdrowym ciele, zdrowy duch).

W naszym seminarium dyscypliną dominującą jest niewątpliwie piłka nożna. W miarę możliwości staramy się brać udział w różnego rodzaju rozgrywkach w ramach Mistrzostw Polski Seminariów Duchownych w tej właśnie dyscyplinie. Należy jednak zauważyć, że także inne dyscypliny sportu nie są nam obce. Staramy się uprawiać również koszykówkę (w której zostaliśmy Mistrzami Polski Wyższych Seminariów Duchownych w 2012r.), jak i sporty bardziej indywidualne, takie jak kolarstwo czy też bieganie.

Dla wszystkich sportowców ważne powinny być słowa psalmu 126: "Postępują naprzód wśród płaczu, niosąc ziarno na zasiew: Z powrotem przychodzą wśród radości, przynosząc swoje snopy". Również i my doceniamy wagę tych słów. Ideałem byłaby sytuacja, gdyby realizowane były nie tylko na sportowych arenach, ale i w codziennym życiu.

Poniżej zdjęcia z meczu, jaki odbył się między klerykami naszego i alumnami z poznańskiego seminarium dnia 07 IV 2016r.

Biblioteka
Diecezja
Nasza strona
na FaceBooku
IT Koszalin
Studia KK