Dzień skupienia dla młodzieży męskiej
2017-12-16
Grafika

Położone z dala od miasta, pośród pól i w ciszy nasze seminarium nawet swoją lokalizacją dobrze oddaje charakter formacji, którą klerycy starają się podjąć i wcielić. Zdystansować się od ?świata? i w milczeniu nasłuchiwać głosu Boga ? oto nadrzędne cele, które orientują nasze zmagania i pobyt w tym miejscu. Rzecz jasna staramy się mieć je na uwadze przez cały rok. Jednak cieszy nas to, że tym skarbem możemy się od czasu do czasu podzielić z innymi. I tak działo się w ten weekend 16/17 XII gdy do naszego domu przyjechała na adwentowy dzień skupienia młodzież męska. Sami uczestnicy, a było ich piętnastu, spontanicznie, bez żadnej sugestii deklarowali, że to właśnie są powody ich przybycia. ?Przyjechaliśmy szukać ciszy. Odpocząć od gwaru, hałasu. Tego co jest na świecie? ? mówili. I nie były to jedynie puste i wyidealizowane słowa, co pokazała np. ich reakcja na propozycję zdeponowania telefonów komórkowych na czas dnia skupienia. Wszyscy, bez żadnego głosu sprzeciwu, zgodzili się.

Tematem przewodnim dnia skupienia była wiara. I to właśnie jej dotyczyły spotkania prowadzone przez kleryków z roku V (Jana, Juliusza, Tomasz i Marcina). Każde z nich dotykało tematu wiary aczkolwiek zawsze w innym ujęciu. Pierwsze było poświęcone problemom, które można napotkać na drodze wiary, drugie przedstawiało ?narzędzia? pomagające przezwyciężyć te problemy, a trzecie relację między wiarą a rozumem. Podczas tego ostatniego uczestnicy mogli zadawać prowadzącym nurtujące ich pytania. Trzeba przyznać, że imponujący był poziom pytań, które formułowali uczestnicy.

W niedzielę po uroczystej jutrzni i śniadaniu odbyło się spotkanie podsumowujące dzień skupienia, podczas którego każdy mógł podzielić się swoimi doświadczeniami, przeżyciami i przemyśleniami tego czasu. Ubogacenie zostali nie tylko uczestnicy, ale również prowadzący wiele zyskali. ?Nas budował ich walka o wiarę. Pragnęli osobowej relacji z Jezusem, szukali czasu, aby pójść do kaplicy. Zadawali wiele poważnych pytań także poza spotkaniami? ? mówi kl. Jan (rok V).

Dzień skupienia zakończył się uroczystą Eucharystią w kaplicy Miłosierdzia Bożego.

Zdjęcie #1Zdjęcie #2Zdjęcie #3Zdjęcie #4Zdjęcie #5Zdjęcie #6Zdjęcie #7Zdjęcie #8Zdjęcie #9Zdjęcie #10Zdjęcie #11Zdjęcie #12Zdjęcie #13Zdjęcie #14Zdjęcie #15Zdjęcie #16Zdjęcie #17Zdjęcie #18Zdjęcie #19Zdjęcie #20Zdjęcie #21Zdjęcie #22Zdjęcie #23Zdjęcie #24Zdjęcie #25Zdjęcie #26Zdjęcie #27Zdjęcie #28Zdjęcie #29Zdjęcie #30Zdjęcie #31Zdjęcie #32Zdjęcie #33Zdjęcie #34Zdjęcie #35Zdjęcie #36Zdjęcie #37Zdjęcie #38Zdjęcie #39Zdjęcie #40Zdjęcie #41Zdjęcie #42Zdjęcie #43Zdjęcie #44Zdjęcie #45