Radosne dni naszej wspólnoty
2021-05-28
Grafika

Dla takich chwil w naszej wspólnocie warto żyć! Stało się! Nasza diecezja ma 4 nowych kapłanów. Są to ks. Wojciech Borkowski, ks. Hubert Haber, ks. Sebastian Kapuściński oraz ks. Mariusz Wolender.

Przebieg zdarzeń w naszej wspólnocie wyglądał następująco. Księża neoprezbiterzy, wtedy jako diakoni, powrócili 21 maja z rekolekcji przed święceniami które poprowadził dla nich o. Piotr Wieteska. Wieczorem, po nabożeństwie majowym, odbyły się przysięgi wymagane prawem kanonicznym. W obecności wspólnoty naszego domu diakoni złożyli stosowne przyrzeczenia.

Następnie rektor, ks. Jarosław Kwiecień, złożył życzenia. Ksiądz rektor mówił o pewnej swego rodzaju wyjątkowości czasów, w których nasi bracia zostają księżmi. Wspomniał o trzech liczbach - 30, 40, 150. 30 lat temu do naszej diecezji przybył św. Jan Paweł II podczas swojej IV pielgrzymki do Ojczyzny. Ojciec Święty odwiedził nasze seminarium, które też poświęcił.  Papież mówił wtedy o księżach wyruszających z murów naszego domu do pracy w diecezji. Ufał, że z koszalińskiego seminarium będą wychodzić święci kapłani, których życiem i zadaniem będzie głoszenie Chrystusa na tych ziemiach. Kolejne wydarzenie - 40 lat temu zostało erygowane nasze seminarium. W marcu, ograniczeni przez wiadomą sytuację, świętowaliśmy w zaciszu naszej wspólnoty. I na koniec, 150 lat temu św. Józef został ustanowiony patronem Kościoła powszechnego. Ksiądz rektor życzył, aby te wydarzenia przyświecały początkom kapłaństwa naszych braci. Na koniec ksiądz rektor poświęcił stuły z wizerunkiem św. Filipa Neri, patrona roku naszych braci.

Nazajutrz, 22 maja, o godzinie 10:00 w bazylice konkatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kołobrzegu diakoni przyjęli święcenia prezbiteratu z rąk biskupa Edwarda Dajczaka. Relację z tej uroczystości oraz fotografie można obejrzeć na stronie diecezjalnego Gościa Niedzielnego (link tutaj), a wywiad z naszymi neoprezbiterami można przeczytać tutaj.

W niedzielę, 23 maja, księża neoprezbiterzy odprawiali Msze Święte prymicyjne w swoich parafiach rodzinnych. Ks. Hubert i ks. Sebastian w Kołobrzegu, ks. Mariusz w Pile, a ks. Wojciech - w Jastrowiu.

W poniedziałek, 24 maja, o godzinie 17:00 nowo wyświęceni księża, wraz z księżmi wychowawcami i wykładowcami,  sprawowali Mszę Świętą w naszej kaplicy seminaryjnej. Po Mszy neoprezbiterzy udzielili wszystkim błogosławieństwa prymicyjnego, następnie zasiedliśmy wspólnie do stołu.

Za tych naszych braci, którzy oddali swoje życie dla Chrystusa i dla innych BOGU NIECH BĘDĄ DZIĘKI!

A wszystkim, zafascynowanym życiem kapłańskim, lecz wcześniej kleryckim przypominamy o naszych dwóch inicjatywach: Zostań klerykiem na 24h (Szczecinek, link tutaj) oraz wakacyjne rekolekcje powołaniowe w Zakopanym (link tutaj).

Zdjęcie #1Zdjęcie #2Zdjęcie #3Zdjęcie #4Zdjęcie #5