Rekolekcje wielkopostne 2019
2019-03-11
Grafika

5 marca wieczorem rozpoczęliśmy Wielki Post trzydniowymi rekolekcjami. W tym roku wygłosił je o. Mihovil Filipovic, montfortianin pochodzący z Chorwacji i mieszkający od kilku lat w Częstochowie.

Myślą przewodnią rekolekcji było utwierdzenie w powołaniu dzięki uświadomieniu sobie drogi do własnej świętości. Najdoskonalszą drogą do świętości jest Maryja i to wokół Niej skupiły się nasze rozważania. Każdy kleryk otrzymał zbiór wszystkich dzieł św. Ludwika Marii Grignion de Montfort, do którego odwoływaliśmy się przez cały czas rekolekcji (m.in. Traktat o Prawdziwym Nabożeństwie do NMP, Tajemnica Maryi, Miłość Mądrości Przedwiecznej). Ojciec Mihovil przywołał obraz Maryi jako Drzewa Życia rosnącego w naszym sercu i rodzącego Owoc Życia - Jezusa Chrystusa. Poznawaliśmy, jak pielęgnować to Drzewo poprzez praktyki zewnętrzne tj. różaniec, umartwienie ciała i woli, walka z miłością własną oraz praktyki wewnętrzne, a w szczególności oddanie się Maryi, aby wszystko czynić przez Nią, w Niej, z Nią i dla Niej. Owocem zaś tej pobożności jest m.in. cnota pokory, która przeciwstawia się grzechowi pychy oddalającemu nas od Boga.

Jesteśmy wdzięczni za te rekolekcje. Dzięki nim mogliśmy bardziej zbliżyć się do Maryi, a przez Nią do samego Boga.

Zdjęcie #1Zdjęcie #2Zdjęcie #3Zdjęcie #4Zdjęcie #5Zdjęcie #6Zdjęcie #7Zdjęcie #8Zdjęcie #9Zdjęcie #10Zdjęcie #11Zdjęcie #12Zdjęcie #13Zdjęcie #14Zdjęcie #15Zdjęcie #16Zdjęcie #17Zdjęcie #18Zdjęcie #19Zdjęcie #20Zdjęcie #21