Bł. s. M. Sapiencja Heymann
2023-05-11
Grafika

11. maja to kolejna ważna data dla naszej diecezji!

Błogosławiona Siostra Maria Sapiencja Heymann, to dzięki niej oraz 9 innym siostrom zakonnym dzień 11 maja nabiera dodatkowego znaczenia.

S. M. Sapiencja jest ważna dla naszej diecezji, ponieważ tu się urodziła! Stało się to 19. kwietnia 1875 r. w Lubieszu (k. Wałcza). Mając 19 lat wstąpiła do zakonu sióstr elżbietanek, przyjmując imię Maria Sapiencja (łac. Mądrość). Była pielęgniarką i tym się zajmowała będąc siostrą zakonną. Przez cały czas opiekowała się chorymi, słabszymi, mniejszymi, w tym starszymi współsiostrami, które nie mogły samodzielnie funkcjonować. Podczas II wojny światowej oddała swoje życie stając w obronie młodszej współsiostry, napastowanej przez sowieckiego żołnierza, który chciał pozbawić ją godności. S. M. Sapiencja próbowała odwieść go od takiego czynu, przez co została śmiertelnie raniona strzałem z pistoletu. Beatyfikacja jej oraz 9 innych sióstr (także męczenniczek) miała miejsce 11 czerwca 2022 r.

Dziś, na Mszy Świętej, ksiądz rektor podczas homilii przybliżył nam postać Błogosławionej oraz zwrócił uwagę, że s. M. Sapiencja swoim życiem i swoją śmiercią pokazała nam, jak wygląda żywa Ewangelia i odwaga jej głoszenia. Od naszej diecezjanki możemy nauczyć się tego, jak dbać i pomagać potrzebującym, również tym wokół nas, czasem najbliższym, którzy potrzebują naszej obecności; uczy nas także wrażliwości na drugiego człowieka i walki o jego godność. Siostra dużą uwagę skupiała także na dotyku! Niesamowicie ważny temat dla nas, chrześcijan, zwłaszcza w tym czasie, gdzie dotyk został w pewien sposób "zepsuty" przez różne sytuacje, które miały miejsce w świecie i w Kościele. Błogosławiona rozumiała dotyk jako okazanie miłości drugiemu człowiekowi, miłości chrześcijańskiej, wywodzącej się od samego Jezusa, który również dotykał (Mk 1, 40-42; Mt 8, 14-15; Mt 9, 27-30; Łk 5 12-13) i sam był dotykany (Mt 9, 20-22). Jest to dla nas dobry przykład, aby nie bać się dawać siebie również i w taki sposób.

Od przyszłego roku wspomnienie sióstr męczenniczek będzie również w naszym kalendarzu diecezjalnym, co sprawi, że będziemy mogli zbliżać się do Boga, dzięki postaci bł. s. M. Sapiencji Heymann pochodzącej z naszej diecezji.


Fot.: https://elzbietanki.wroclaw.pl/o-zgromadzeniu/siostry-meczenniczki/

Zdjęcie #1