Ecce Homo
2022-04-10
Grafika
Zdjęcie
Ta nietypowa ikona, będąca owocem duchowych przeżyć z rekolekcji ignacjańskich, których jednym z tematów była Męka Pańska, jest wariacją słynnego obrazu Adama Chmielowskiego (św. Brat Albert) pt. "Ecce Homo". Jej autorem jest diakon Jakub Sitarz, jeden z alumnów naszego seminarium.

Praca wykonana w 2019 roku jest jednocześnie dowodem, że przy użyciu stosunkowo prostych i łatwo dostępnych artystycznych materiałów modelarskich można stworzyć piękne dzieło. Bambusowa deska, czarna i biała farba podkładowa, ołówek do konturu, farba akrylowa i złota (wpadająca w mosiądz) farba modelarska to techniczne sekrety tego dzieła. 
Choć ikona przedstawia Chrystusa po biczowaniu, w szkarłatnym płaszczu, cierniowej koronie i z trzciną w dłoni, a więc zelżonego i doświadczonego ogromnym cierpieniem, to użyte w tle złoto jest już zapowiedzią chwalebnego zmartwychwstania i zwycięstwa nad bólem i śmiercią.
Warto zwrócić uwagę na aureolę, oprócz tradycyjnego dla ikonopisarstwa greckiego użycia trzech greckich liter "omega, omicron, ni" oznaczających bóstwo Chrystusa (Jestem, który jestem), autor umieszcza łacińskie słowa "Ecce Homo" - "Oto Człowiek". Dzięki temu, ikona staje się oryginalnym wyznaniem wiary w Bóstwo i człowieczeństwo naszego Pana.
Za te niosące głęboką teologiczną treść detale, rośnie tym większy podziw dla pracy naszego kleryka...

Przy okazji zachęcamy do modlitwy za naszych diakonów Jakuba Sitarza (autora ikony), Mateusza Wasilewskiego i Bartosza Łepka, którzy już za kilka tygodni przyjmą święcenia prezbiteratu.


Zdjęcie #1Zdjęcie #2