II tura kursu na ceremoniarza
2017-03-20
Grafika

Rok 2016/2017 jest naznaczony w naszym domu I Edycją Kursu na ceremoniarza, który odbywa się w trzech turach. Kurs prowadzi ks. Jarosław Kwiecień wraz z seminaryjnymi ceremoniarzami: kl. Przemysławem, kl. Janem i kl. Sebastianem. Z tej okazji 11 i 12 marca 2017 gościliśmy 30 ministrantów naszej diecezji, kontynuujących przygotowanie do posługi ceremoniarza podczas II tury kursu. Pierwszy zjazd odbył się w dniach 26/27 listopada 2016. Podczas weekendu spędzonego w naszym seminaryjnym domu, ministranci mają swoje zajęcia teoretyczne i praktyczne, rozłożone na cały rok przygotowania. W listopadzie poznawali oni księgi liturgiczne oraz organizację zakrystii. Poznali również cały proces przygotowania celebracji liturgicznych oraz potrzebne komendy i modlitwy w języku łacińskim. Podczas drugiej tury ministranci mogli więcej czasu poświęcić na poznanie Mszału Rzymskiego, ucząc się jego obsługi.

Jednakże liturgia to nie tylko zewnętrzne znaki, których ministranci mogą się z łatwością nauczyć, dlatego jednym z tematów poruszanych podczas drugiego spotkania była tzw. ?duchowość liturgii?. Chodzi bowiem o to, aby każdy stojący przy Chrystusowym Ołtarzu miał nie tylko praktyczną wiedzę, ale także umiał modlić się liturgią. Każda tura kursu przewiduje również obecność gościa specjalnego. Tym razem był to ks. Wojciech Parfianowicz ? redaktor naczelny koszalińskiego wydania Gościa Niedzielnego. Mówił on o zasadach transmisji obrzędów liturgicznych w mediach oraz o tym jak należy się zachować np. oglądając Mszę Świętą.

Weekend spędzony w seminarium to nie tylko zdobywanie wiedzy i umiejętności ceremoniarskich. Jest to również okazja do zatrzymania się na modlitwie. Tym razem, z okazji trwania w Wielkim Poście, zorganizowane zostały Droga Krzyżowa dookoła seminarium oraz adoracja krzyża z możliwością skorzystania z sakramentu spowiedzi. W sobotni wieczór był również czas na rekreacje, czyli piłkę nożną i tenis stołowy.

Trzecia i ostatnia tura Kursu na ceremoniarza odbędzie się na początku czerwca. Zakończy się ona egzaminem i wręczeniem przez biskupa stosownych certyfikatów.

Zdjęcie #1Zdjęcie #2Zdjęcie #3Zdjęcie #4Zdjęcie #5Zdjęcie #6Zdjęcie #7Zdjęcie #8Zdjęcie #9Zdjęcie #10Zdjęcie #11Zdjęcie #12Zdjęcie #13Zdjęcie #14Zdjęcie #15Zdjęcie #16Zdjęcie #17Zdjęcie #18Zdjęcie #19Zdjęcie #20Zdjęcie #21Zdjęcie #22Zdjęcie #23