Jak rozeznać wolę Bożą?
2021-01-20

Chciałbym poświęcić moje życie Panu Bogu, ale nie jestem pewien Jego woli. W czasie modlitwy nie czuję niczego szczególnego. Jak mogę poznać Jego zamysł względem mnie?

Przede wszystkim, nie powinieneś czekać na jakiś niezwykły znak z nieba, jakiś sen czy proroctwo. To nie znaczy, że i nimi Pan Bóg nie może się posłużyć. Najczęściej jednak powołuje człowieka przy pomocy bardzo prostych znaków. Pierwszym znakiem jest Twoje wewnętrzne pragnienie; jakieś zainteresowanie kapłaństwem, a więc także Panem Bogiem, modlitwą, teologią, pracą z młodzieżą. Czasem temu wewnętrznemu pragnieniu towarzyszą znaki zewnętrzne, np. różne osoby mówią Ci, że ?na księdza się nadajesz? albo ma miejsce jakieś wydarzenie, które potwierdza to, co czujesz wewnątrz. Ważnym kryterium jesteś też Ty sam: wystarczające zdrowie fizyczne i psychiczne, wystarczające zdolności intelektualne oraz szczera otwartość na wzrastanie w przyjaźni z Jezusem mogą znaczyć, że On Cię do kapłaństwa powołuje. Brak tych cech oznacza, że raczej nie jest to głos Boży.

Dlatego też bardzo ważne jest, by w Twoim życiu były momenty ciszy, modlitwy, a także lektura Słowa Bożego. Tylko w takim klimacie można usłyszeć wyraźnie Boży głos. Ponadto wręcz nieoceniona jest tu rozmowa lub rozmowy z zaufanym i mądrym kapłanem, który pomoże Ci odróżnić, czy Pan Bóg rzeczywiście Cię wzywa, czy też tylko Ci się wydaje.

Wróć do pytań o powołaniu