XXII Diecezjalna Pielgrzymka Oazy
2015-11-12
Grafika

W dniu 11. listopada br. w naszym seminarium odbyła się XXII Diecezjalna Pielgrzymka Ruchu Światło-Życie. Wydarzenie to miało podobny przebieg jak w latach poprzednich. Były jednak także akcenty nowe: przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku oraz modlitwa o cud, potrzebny do beatyfikacji ks. Franciszka Blachnickiego, założyciela ruchu.
Wydarzenie, rejestrowane przez liczne media katolickie i regionalne, rozpoczęło się w auli seminaryjnej od uroczystego odśpiewania Hymnu Narodowego, z racji przypadającego tego dnia Święta Niepodległości. Nad jego całością czuwał ks. dr Tomasz Tomaszewski, diecezjalny moderator RŚŻ, który przypomniał, że geneza ŚDM jest związana z przyjaźnią ks. Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II, z ks. Blachnickim, prekursorem odnowy szeroko zakrojonego duszpasterstwa młodzieży.

Do seminarium przybyło około 250 dzieci i młodzieży oraz podobna liczba członków Domowego Kościoła, a także ich duszpasterze i inne osoby związane z Ruchem, łącznie około 600 osób.

Po wspólnej inauguracji uczestnicy mieli zajęcia w grupach, wiekowych w kilku salach seminaryjnych. Dziećmi i młodzieżą zajęli się klerycy WSD. Kulminacją Pielgrzymki była Eucharystia, której przewodniczył bp Edward Dajczak. W homilii biskup nawiązał najpierw do odczytanej Ewangelii, odpowiadając na pytanie kim są prawdziwi krewni Jezusa. - Są to ci, którzy słuchają słowa. Słuchanie zaś Jezusowych słów, według wielkiego teologa Y. Congara, ma prowadzić do zamiany ich na życie. Życie zaś kwitnie tam, gdzie praktykowane i obecne jest osobiste świadectwo. Z czasów pracy ks. Blachnickiego biskup Edward przywołał jego wezwanie, by uczestnicy rekolekcji w Krościenku wracali do swoich parafii i ożywiali je. Tego oczekuje również papież Franciszek podkreślając, że jedyni prawdziwi uczniowie Jezusa są zarazem misjonarzami. Aby być blisko Pana Jezusa, nie trzeba szukać Go tam, gdzie, jak nam się wydaje, jest niebo, lecz tam, gdzie na pewno jest Chrystus ? w Eucharystii, w Słowie Bożym, a także w głodnych, chorych, opuszczonych i upokorzonych - podkreślał Pasterz diecezji.

Ksiądz Biskup, wraz ze wszystkimi, złożył także ks. Tomaszewskiemu życzenia z okazji jego 40. urodzin.

XXII Diecezjalna Pielgrzymka RŚŻ była ważnym wydarzeniem dla ruchu nie tylko w jego wymiarze wspólnotowym, ale także dla całej naszej diecezji jako Kościoła partykularnego. Organizatorzy na ręce ks. rektora podziękowali seminarium za udostępnienie swej siedziby oraz serce i aktywny udział.

Zdjęcie #1Zdjęcie #2Zdjęcie #3Zdjęcie #4Zdjęcie #5Zdjęcie #6Zdjęcie #7Zdjęcie #8Zdjęcie #9Zdjęcie #10Zdjęcie #11Zdjęcie #12Zdjęcie #13Zdjęcie #14Zdjęcie #15Zdjęcie #16Zdjęcie #17Zdjęcie #18Zdjęcie #19Zdjęcie #20Zdjęcie #21Zdjęcie #22Zdjęcie #23